تبلیغات
ناگفته ها - توصیه ای در رابطه با زلزله
صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
ناگفته ها
هر گونه کپی برداری از این وبلاگ آزاد است، حتی بدون ذکر منبع nagoftehaa.ir
این مطلبی که میخوام بگم خیلی پیش پاافتاده ست ولی ارتباط مستقیمی با جون شما داره. تو ایران مهندسین ناظر معمولا در مراحل ابتدایی مثل فنداسیون و ساخت اسکلت ساختمون زیاد به پروژه سر میزنن. دلیلشم اینه که ستون ها وتیر ها و فنداسیون اجزای اصلی باربر سازه هستن و اگه درست و اصولی اجرا بشن 90درصد ایمنی لازم بدست میاد. از اون به بعد هم هرچه قدر کار جلو میره از حساسیت موضوع کم میشه.

یه پدیده ی خطرناکی به اسم" ستون کوتاه" در ساختمون وجود داره. یه قانونیه که میگه اگه یک ستون کوتاه تر از بقیه ستون ها باشه موقع زلزله چندین برابر بقیه ستون ها بهش نیروی وارد میشه. ینی اگه یک ستون یک سوم طول بقیه ستون ها باشه 27برابر ستونهای نیرو بهش وارد میشه دلیلشم فقط کوتاه بودنشه که مانع از انعطافش میشه. ما تو ساختمان های معمولی ستون کوتاه به این شکل نداریم ولی با یک اشتباه کوچیک میشه کاری کرد که ستون مثل ستون کوتاه عمل کنه.

ببنید وقتی یه دیواری بین دو تا ستون ساخته میشه نباید بین دیوار و ستون اتصال ایجاد بشه. اگر به هم متصل بشن موقع زلزله این دیوار اجازه حرکت به ستون نمیده. واسه همینم هست که استفاده از آجرهای فشاری(همون قدیمیا) در ساختمون غدغن شده چون دیواری که با این آجرها ساخته بشه بیش از حد محکمه و موقع زلزله همین دیوار به ستون ضربه میزنه. حالا اگه این دیوار با آجر سفالی یا پنل های گچی ساخته بشه اگه با ستون اتصالم داده بشه اشکالی نداره چون به محض اینکه ستون به دیوار فشار بیاره سفال ها یا گچ ها میشکنن و جا برای حرکت ستون باز میشه. آیین نامه میگه که بین دیوار و ستون و تیر بالاسر دیوار باید یه یونلیت کار گذاشته بشه تا دیوار مانع حرکت ستون نشه.

حالا تصور کنید یه دیواری با آجر فشاری تو یه ساختمون اجرا شده. بین ستون و دیوار هم یونلیت کار گذاشته نشده. نصف بالای دیوار هم پنجره کار گذاشته شده. ینی یه دیوار با ارتفاع 1.5 متر داریم. حالا چه اتفاقی میوفته؟ ارتفاع ستون تو اون طبقه 3 متره ولی 1.5 مترش توسط این دیوار محکم نگه داشته شده ینی در حقیقت ارتفاع موثر این ستون نصف شده. این ستون موقع زلزله 9 برابر بیشتر بهش نیرو وارد میشه و چون این نیرو قابل تحمل نیست کج میشه. حالا فکرشو بکنید تو یه ساختمون اگه چندتا ستون از این ستونها داشته باشیم چه بلایی سرشون میاد.

به عکس پایین دقت کنید اگه بین دیوار یک متری اوپن آشپزخونه و اون ستون یک یونلیت4 سانتی گذاشته میشد این اتفاق نمی افتاد. یا اگه از دیوار گچی یا آجر های سفالی استفاده میشد به محض اینکه ستون تکون میخورد دیوار برای ستون جا باز میکرد. این دیوار به این ستون اجازه نداده حتی یک سانت از پایین جابجا بشه و تمام اون نیرو به بالای ستون منتقل شده که قابل تحمل نبوده و این بلا سرش اومده.

ببینید خاصیت فولاد فنری بودن اونه. اگه تا یه حدی کج بشه به حال اولش بر میگرده که بهش میگن حد الاستیک ولی از اون حد بیشتر دیگه به حالت اولش بر نمیگرده که به حد پلاستیک معروفه. این ستون اگه از پایین آزاد بود از حد الاستیک رد نمیشد و به حالت اولش بر میگشت.

اگه خونه ای در حال ساخت دارید حتما این موضوع رو چک کنید که بین ستونها و دیوارها یونلیت کار گذاشته شده یا نه. ممکنه مهندس ناظر فراموش کنه به شما بگه ولی حتما باید اجرا بشه. اگه دیوارتون نصفه باشه مثل اوپن آشپزخونه یا جایی که پنجره بزرگ دارید یونلیت نذاشته باشید پدیده ستون کوتاه بوجود میاد. اگرم دیوار کامل باشه موقع زلزله به ستون ضربه میزنه و هزار بلا سر ساختمون میاد. ببینید زلزله مثل نیروی باد نیست که بشه باهاش مقابله کرد. نیروی زلزله 11برابر وزن ساختمونه. باید سازه مثل فنر بازی کنه تا بتونه سالم بمونه. هرچیزی که جلوی این حرک رو بگیره حادثه ساز میشه.

عکس پایین بازهم پدیده ستون کوتاه رو نشون میده. ببینید ستون بتنی به اون بزرگی چه بلایی سرش اومده.

من برای درک بهتر موضوع این عکس هارو گذاشتم وگرنه خرابی های خیلی بدتری میتونه پیش بیاد 

برچسب ها: عمرانی،
درباره وبلاگ
بیایید همه با هم بکاریم آن درخت محبت را و سپس گسترشش دهیم به پهنای همین جهان هستی

آخرین مطالب
نویسندگان
مطالب پربازدید
پیوند ها
آرشیو مطالب
آمار سایت